امروز سه شنبه 28 اسفند ماه سال 1397-06:11:39

مصباح کرمانشاه

درباره طرح مصباح کرمانشاه

طرح آموزش علوم حوزوی مصباح، یک گام به سوی تعلیم و نشر علوم و فنون حوزوی جهت افزودن به کمیت طلاب و در دسترس قرار دادن علوم حوزوی(ادبیات عرب، فقه و اصول، قرآن و روایت، فلسفه و کلام) برای بخش وسیعی از نخبگان دانشگاهی که توانایی تحصیل همزمان علوم دانشگاهی و حوزوی را دارند می‌باشد. هدف از اجرای این طرح بسترسازی برای حضور دانشجویانی است که به هر دلیل موجه و ناموجهی امکان رها نمودن تحصیلات دانشگاهی و ممحض شدن در علوم حوزوی را ندارند و در عین حال طالب کسب علوم حوزوی و فنون حوزوی نیز می‌باشند.

حجت الاسلام و المسلمین شاه حسینی در مصاحبه‌ای به تشریح جزئیات این طرح پرداخته‌اند؛ متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

همانطور که مستحضرید طرح حوزه علمیه مشکوه یک طرح تحولی است و با طرح‌های رایج کمی و تا قسمت قابل توجهی متفاوت است؛

خود همین طرحِ تحولی بودن این حوزه باعث جذب علاقه‌مندان زیادی به خصوص از اقشار دانشگاهی به سمت حوزه علمیه مشکوه شده است.

از طرفی هم ما با محدودیت‌های زیادی مواجهیم در پذیرش این خیل علاقه‌مندان زیادی که می‌خواهند وارد حوزه علمیه مشکوه بشوند. لذا بر آن شدیم که یک طرح نیمه‌مجازی و نیمه‌حضوری را تحت عنوان حوزه علمیه مصباح راه اندازی کنیم که دانشجویان و حتی دبیرستانی‌هایی که علاقه‌مند هستند بتوانند از موضوعات و درس‌های حوزه علمیه مشکوه بهره‌مند باشند با مزایایی که مختصرش را خود بنده عرض می‌کنم و مفصل‌تر آن را می‌توانید در وبسایت حوزه علمیه مشکوه مشاهده کنید.

یک قابلیتی در کل حوزه‌های مقدسه وجود دارد برای اینکه به جذب حداکثری کمک بکند و کسانی که فرصت این را ندارند که از همان ابتدا طلبه باشند و حوزوی باشند می‌توانند از آن قابلیت استفاده کنند؛ و آن قابلیت ارتقایی خواندن دروس است؛ به این صورت که طلاب، خودشان دروسی را بصورت فردی، پیش اساتیدی در اینطرف و آنطرف خوانده‌اند بعد امتحان‌هایی می‌دهند و بعد وارد حوزه می‌شوند.

ما به عنوان حوزه علمیه مشکوه هم از این قاعده مستثنی نیستیم و این طرح مصباح کمک خوبی است برای اینکه ما بتوانیم ظرفیت طلبگی را اضافه بکنیم. کسانی که دانشجو هستند و نمی‌توانند بصورت تمام وقت در طرح های طلبگی شرکت بکنند و دوست دارند که طلبه باشند، وارد طرحی می‌شوند که بسته به زمان، بسته به موقعیت، بسته به فصول مختلف و زمان‌های آزادی که دارند می‌توانند از درس‌های طلبگی استفاده کنند و پیشرفت کنند.

این طرح دارای ویژگی‌هایی است:

اولا این طرح به صورت نیمه حضوری است.

درست است که درس‌ها بصورت مجازی ارائه می‌شود ولی طلاب شرکت کننده در طرح مصباح باید بصورت ماهیانه گاهی تشریف بیاورند و با اساتید و پشتیبانان آموزشی خودشان برخورد رو در رو داشته باشند، امتحان‌هایی را بدهند، مصاحبه‌هایی را بدهند و رفع اشکالی بشود و...  که این‌ها جزء مزایای کار است.

نکته دوم پشتیبانان آموزشی‌ای هستند که دارند کمک می‌دهند به کیفیت دروس طلبگی.

از آنجایی که اگر شخص صرفاً صوت‌ها و فیلم‌های دروس را بگیرد و امتحان‌های مجازی هم بدهد باز نمی‌توان به اینکه او یک طلبه موفقی شده است اطمینان کرد، از این جهت پشتیبان‌هایی پیش بینی شده‌اند که درس‌ها و رفع اشکال‌ها و امورات درسی او را دنبال می‌کنند و مشکلات او را حل می‌کنند.

از آنجایی که طلبگی فقط یک سلسله دروس نیست بلکه یک سبک زندگی است؛ بطوری که اگر کسی این درس‌ها را خوانده باشد ولی رشدهای اخلاقی‌ای نکرده باشد ما واقعا این شخص را طلبه موفقی نمی‌دانیم لازم است که بتوانیم ارتباط‌های حضوری موفقی هم با این شخص طلبه داشته باشیم.

مزیت دیگری که وجود دارد این است که وقتی که شخص این درس‌ها را طی می‌کند و امتحان‌های کتبی و شفاهی مفصل را می‌دهد و ما شرایط علمی و اخلاقی او را احراز میکنیم کارنامه‌هایی از طرف طرح مصباح برای او صادر می‌شود.

 خوب این کارنامه‌ها به چه درد می‌خورد؟ در نقطه اوجش این مزیت را دارد که اگر کسی فرضاً هم‌زمان با دوران دانشجویی خود سه سال نیز در طرح مصباح شرکت کرد و از فرصت‌های تعطیلی و فراغت خود بصورت بهینه استفاده نموده و درس‌های حوزوی را مطالعه نمود و سال‌های تحصیلی را طی نمود؛ بعد به جهتی تصمیم گرفت که طلبه شده و بصورت رسمی وارد حوزه علمیه شود، خوب چنین فردی وقتی طلبه‌ی خودِ مدرسه علمیه مشکوه بشود طبیعتاً مثل همه حوزه‌های مقدسه علمیه وقتی که همه درس‌ها را خوانده و امتحاناتش را نیز داده است، این درس‌ها در کارنامه تحصیلی جدید او مندرج شده و به محض اینکه کد طلبگی رسمی ( مرکز مدیریت ) گرفت آنگاه این درس‌ها در کارنامه‌اش محفوظ خواهد ماند و به عبارتی مقدار زیادی از طلبگی را می‌تواند شاید به همین شیوه با یک کیفیت خوبی طی بکند

من یک نکته‌ای را اینجا لازم است تذکر بدهم: این طرح مطلقاً برای این نیست که ما یک طرح ضعیف‌تری از طرح مشکوه برگزار بکنیم. بلکه ما فقط می‌خواهیم برای کسانی که فعلاً فرصت این را ندارند که بتوانند تمام وقت در طرح‌های طلبگی و حوزه‌های علمیه ثبت نام بکنند قبل از آن بی‌بهره نباشند بلکه بتوانند مقدار قابل توجهی از دروس حوزوی را با سرفصل‌بندی درسی مشکوه که در نوع خودش یک سرفصل بندی تحولی است، پیش ببرند.

یک مزیت و ویژگی‌ای که طرح مصباح دارد این است که تا حد زیادی سعی شده است از اساتید بسیار قوی و نام آشنا برای پر کردن دروس طلبگی استفاده بشود. لذا سطح کیفی دروس در سطح بسیار خوب و قابل دفاعی است.

پشتیبانی در طرح مصباح یک رکن اساسی است. یعنی به محض اینکه شخص ثبت نام کرد و پذیرش شد، یک پشتیبان برای او قرار می‌گرید که حال و روز درسی او را پیگیری می‌کند برای اینکه مشخص بشود این فرد پیشرفت خوبی در طلبگی دارد یا نه؟

جزئیات این طرح انشاء الله هنگامی که شخص وارد نظام طرح مصباح شد به عرض و سمعش خواهد رسید.

یک مبلغ اندکی البته بابت جلساتی که شخص می‌گذارند از او دریافت می‌شود آن هم مِن باب اینکه پایبند باشد و این کار را همینطوری بصورت تفننی انجام ندهد و این حوزه مصباح بتواند حوزه خودگردانی بشود این مبلغ اندک گرفته خواهد شد از طلابی که در این طرح شرکت می‌کنند. که متعاقبا اعلام خواهد شد.

هدف اصلی که مصباح دنبال می‌کند این است که ما انشاء الله بتوانیم در گستره وسیعی آموزش‌های معارف اهلبیت را به گوش طالبین آن برسانیم و بتوانیم کاری بکنیم که زمینه طلبگی برای عده زیادی فراهم باشد و بتوانند واقعاً طلبه باشند. ما خلاء زیادی در تعداد طلبه در سطح کشور داریم و انشاء الله پُر کننده چنین خلاءی باشند. ضرورت طرح مصباح این است ولی هیچ‌گاه نمی‌خواهیم نه راجع به علمیت، و نه راجع به اخلاق و منش طلبگی در این طرح مسامحه‌ای داشته باشیم. اگر شخص علمیتی به دست نیاورد حتماً و حتماً نمی‌تواند این دوره را بگذارند و پیشرفت کند. ما تحت عنوان امتحانات کتبی و شفاهی و... کار او را به جد و با قوت دنبال خواهیم کرد که انشاء الله طلبه عالمی بشود.

بسیاری از دانشجویانی هستند که درس‌هایی می‌خوانند که این درس‌ها خیلی قریب المأخذ به دروس طلبگی است. نظیر دانشجویان علوم  قرآنی دانشجویان فقه، دانشجویان کلام، دانشجویان معارف اسلامی و... بسیاری از این‌ها واقعاً احتیاج دارند که درس‌های دینی را به شیوه طلبگی که شیوه عمیقی است از تدرّس بحث‌های معارف اسلامی و شیوه بی‌بدیلی است برای این‌ها، ما توصیه می‌کنیم که این دانشجویان حتماً استقبال بکنند از این طرح. حتی دانشجویانی که رشته‌های غیرمرتبط دارند مثل رشته‌های فنی و... آن‌ها هم اگر فکر می‌کنند که می‌توانند بعد از طی دوره کارشناسیشان طلبه‌های خوبی باشند بنده گاهی مشاهده کردم که گرایش‌های اینچنینی در جماعت دانشجوی حتی رشته‌های فنی، پزشکی و... وجود دارد آن‌ها هم می‌توانند مخاطبین جدی این طرح قرار بگیرند.

انشاء الله موفق و موید باشید

امیدواریم که این طرح برای طالبینش خیلی خوش و شیرین باشد و شاهد این باشیم که تعداد زیادی از کسانی که عاشق کسب معارف اهلبیت به شیوه طلبگیش هستند انشاء الله استفاده بکنند و ما طلاب زیادی را به حول و قوه الهی داشته باشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته